428794705553602
top of page
MD7_8459-01.jpg

Pierwsza płyta polsko-francuska!

Zagłębiając się w zakamarki polskiej sceny odkryłem w sobie pragnienie, by stać się łącznikiem między Polską a Francją. 

 

W listopadzie 2022 r., utwierdziłem się w tym pragnieniu, wydając swoją pierwszą płytę CD zatytułowaną "Vis-à-Vis" z własnymi interpretacjami ulubionych utworów, wraz z teledyskami ! Dzięki współpracy z aranżerem Pawłem Piątkiem (współpracował on m.in. z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem, …)  przedstawiam repertuar w dwóch tomach :

 

  • Pierwszy tom, zatytułowany "Vis-à-Vis, de la Vistule à la Seine" przestawia najpiękniejsze polskie przeboje (Młynarskiego, Skaldów, Wodeckiego, itp…) na język francuski.

  • Drugi tom, pod tytułem "Vis-à-Vis, od Sekwany do Wisły" jest zbiorem moich ulubionych francuskich utworów, zaadaptowanych w języku polskim.

Obydwa tomy są dostępne na moim sklepie!

Koncerty we Francji i w Polsce

założenie zespołu muzycznego wokół polsko-francuskiej muzyki

Po przygodzie w programie Mam Talent, chcąc odpowiedzieć na liczne zlecenia koncertowe, rozpocząłem karierę sceniczną w Polsce i we Francji. Nawiązałem w tym celu współpracę z wybitnymi muzykami, m. in. z akordeonistą/pianistą Mateuszem Gurgulem, oraz wokalistką i aktorką Adrianną Kućmierz. Występujemy razem na scenie podczas koncertów, festiwali i wydarzeń, cyklicznie lub jednorazowo, w kabarecie Piwnica pod Baranami oraz Loch Camelot, itp.

Od 2021 r. rozszerzyłem swoją ofertę koncertową o formułę koncertową "w pełnym składzie". Do mojego śpiewu przyłącza się aż 6 instrumentów : fortepian, perkusje, kontrabas, akordeon, gitara i saksofon.

17860470295761719.jpg

Mam Talent!

występ w programie telewizyjnym

Punkt startowy mojej kariery scenicznej stanowił udział w słynnym programie telewizyjnym Mam Talent, transmitowanym we wrześniu 2018 r. w Polsce ! To była niesamowicie udana przygoda, a zdobyty, podczas castingu, złoty przycisk od jury, zaprowadził mnie do półfinału programu. 

Artysta uliczny !

Występy plenerowe "à l'aveuglette"

Od 2012 roku śpiewam regularnie na ulicy w polskich miastach. Te koncerty solo nazywam "spotkaniami à l'aveuglette" (po polsku "po omacku"), ponieważ występuję wtedy spontanicznie, bez zapowiedzi. Wybieram miejsce występu w ostatniej chwili, godzinę i czas trwania występu również, w zależności od pogody, od mojego nastroju, czy od reakcji przechodniów!

 

Robię to przede wszystkim dla ludzi, aby przekazać emocje każdemu, kto przechodzi obok. Okazję aby mnie usłyszeć na żywo, mieli mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Torunia, Szczecina, Katowic, Gliwic, Sandomierza, Tarnowa, Kielc, Rzeszowa, Oświęcimia, Kołobrzegu, Łodzi, Częstochowy i wielu innych… Znam przez to polskie miasta lepiej niż niejeden Polak !

Linki

DSC_0625.jpg
na plakat Serenady.JPG

Z Francji do Polski

przyjazd i początki w kraju

Podczas 18 miesięcznego wolontariatu w Senegalu w 2009, na który wyjechałem dzięki fundacji Domy Serca, odkryłem swoje zdolności językowe. Po misji postanowiłem wybrać jakikolwiek kraj, aby się tam przeprowadzić i nauczyć nowego języka. Widelec na mapie wybrał dla mnie… Polskę!

 

Przyjechałem do Polski we wrześniu 2011, by zacząć intensywną naukę języka polskiego i kultury polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2016 roku otrzymałem dyplom magistra lingwistyki. Mała ciekawostka : pracę magisterską napisałem o polskich tłumaczeniach utworów Jacques'a Brela przez Wojciecha Młynarskiego, nie wiedząc wtedy jak przydatna się okaże w kolejnych latach!

Całe dzieciństwo w muzyce !

dzieciństwo i rodzina

Urodziłem się w Wandei (Vendée), we Francji. Pochodzę z "muzycznej" rodziny. Mój ojciec, Roger Martineau, ze swoim bratem Patrice stworzyli zespół, les frères Martineau. Dzięki nim pokochałem muzykę i poezję francuską, a szczególnie filary piosenki francuskiej ostatniego wieku : Jacques Brel, Charles Aznavour, Georges Brassens, itp.

bottom of page