428794705553602
 

CAŁE DZIECIŃSTWO
W MUZYCE

dzieciństwo i rodzina

Urodziłem się w Wandei (Vendée), we Francji, 23 października 1985. 40 lat temu, mój ojciec, Roger Martineau, ze swoim bratem Patrice stworzyli zespół muzyczny, les frères Martineau. Dzięki nim pokochałem muzykę i poezję francuską, a szczególnie filary piosenki francuskiej ostatniego wieku : Jacques Brel, Charles Aznavour, Georges Brassens, itp. Wśród moich kuzynów, czterech występuje zawodowo jako muzycy. Choć od dawna występuję na scenie czasami z rodziną, zacząłem rozwijać tę pasję dopiero po przyjeździe do Polski !

17899786303377761.jpg
2019-10-21.jpg

MIĘDZY POLSKĄ A FRANCJĄ

przyjazd i początki w kraju

Podczas 18 miesięcznego wolontariatu w Senegalu w 2009, na który wyjechałem dzięki fundacji Domy Serca, odkryłem swoje zdolności językowe. Po misji postanowiłem wybrać jakikolwiek kraj, aby się tam przeprowadzić i nauczyć nowego języka. Sposób wyboru był dość zabawny. To widelec na mapie wybrał dla mnie… Polskę! Przyjechałem tutaj we wrześniu 2011, by zacząć intensywną naukę języka polskiego i kultury polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W 2016 roku otrzymałem dyplom magistra lingwistyki. Byłem również tłumaczem pisemnym i ustnym podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku; oraz jeszcze dziś w ramach pracy pomagam instytucjom charytatywnym   katolickim zaoszczędzać przy zakupach.

Linki

ARTYSTA ULICZNY

Rynek w Krakowie

Od 2012 roku śpiewam regularnie na Rynku Głównym w Krakowie. Robię to przede wszystkim dla ludzi, aby przekazać emocje każdemu, kto przechodzi obok.

 

Grałem również na ulicach wielu polskich miast. Okazję aby mnie usłyszeć na żywo, mieli mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Torunia, Szczecina, Katowic, Gliwic, Sandomierza, Tarnowa, Kielc, Rzeszowa, Oświęcimia, Kołobrzegu, Łodzi, Częstochowy i wielu innych…

 

Znam polskie miasta lepiej niż niejeden Polak !

Linki

DSC_0625.jpg
46628672_10156959299503522_6906415812647

MAM TALENT !

występ w programie telewizyjnym

Ogromny krok do przodu w mojej karierze stanowił udział w  programie telewizyjnym Mam Talent, transmitowanym w 2018 roku w Polsce !

 

To była udana przygoda, a zdobyty, podczas eliminacji, złoty przycisk od jury, zaprowadził mnie do półfinału programu. 

Zobacz więcej :

KONCERTY
WE FRANCJI I W POLSCE

współpraca z Mateuszem Gurgulem i Adrianną Kućmierz

Po przygodzie w programie Mam Talent, chcąc odpowiedzieć na liczne zlecenia koncertowe, rozpocząłem współpracę z wybitnym akordeonistą/pianistą Mateuszem Gurgulem (lider zespołu jazzowego Gurgul Band), oraz z wokalistką Adrianną Kućmierz.

Od 2019 r. występujemy razem na scenie podczas koncertów, festiwali i wydarzeń. Możecie nas słuchać regularnie między innymi na comiesięcznych koncertach, w kabarecie Loch Camelot, oraz we francuskiej restauracji Voilà w Krakowie.

17860470295761719.jpg
2020-04-12%20balkon_edited.jpg

OD „KWARANTANNY PO FRANCUSKU”
DO „SPACERU PO FRANCUSKU”

Poradzić sobie z pandemią

Kiedy w kwietniu 2020 roku,  z powodu pandemicznej izolacji odwołano wszystkie koncerty, ja rozpocząłem cykl codziennych recitali na swoim balkonie.  Tzw. Kwarantanna po francusku miała mnie uchronić przed frustracją trudnej rzeczywistości. Idea jest prosta : codziennie przez ok. 15 minut, śpiewam na balkonie i przed kamerą, transmitując występ on-line na moim fanpage’u, aby wszyscy mogli posłuchać trochę muzyki francuskiej na żywo w swoim domu czy sąsiedzi czy internauci !

 

Ta inicjatywa wzbudziła spore zainteresowanie ze strony mediów (np. Polsat News). Dzięki zniesieniu pewnych obostrzeń w czerwcu 2020 roku, zmieniłem powoli koncept „kwarantanny po francusku” na „spacer po francusku”…
Codziennie gram 15-minutowy recital, już nie tylko na balkonie, ale wychodzę na
 ulicę, do restauracji, gdziekolwiek... oraz transmituję dla was ten krótki występ!

Linki

2021:

PIERWSZA PŁYTA POLSKO-FRANCUSKA!

bądź na bieżąco!

Zagłębiając się w zakamarki polskiej sceny  odkryłem w sobie marzenie, by przetłumaczyć poznaną twórczość na język francuski… Stąd zrodził się pomysł aby w tym roku najpiękniejsze polskie klasyki  (Młynarski, Kaczmarski, itp…) ukazać we francuskiej odsłonie. W maju 2021 r., nagrałem pierwszą płytę z własnymi interpretacjami ulubionych utworów, wraz z teledyskami !

 

W tym celu współpracowałem z aranżerem i kompozytorem Pawłem Piątkiem (współpracował on m.in. z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem, …), Założyłem konto na platformie crowdfunding Patronite, Dzięki temu, udało mi się doprowadzić ten projekt do końca !

 

Jak widzicie bardzo dużo się u mnie dzieje. Bądźcie na bieżąco, bo niebawem kolejne wyzwanie się pojawi !

Linki

Jeżeli, chciałbyś okazać mi wsparcie, zajrzyj na moje konto Patronite.

Sprawdź co możesz zyskać będąc patronem. Zachęcam i z góry dziękuję!

Wesprzyj mnie